      RG196 low noise (15)
02.Coaxial Cable, BNC to 10-32 (Microdot compatible), RG174, 5 foot, 50 ohm
03.Coaxial Cable, BNC to 10-32 (Microdot compatible), RG174, 6 foot, 50 ohm
04.Coaxial Cable, SMB 90 degree (right angle) plug (female contact) to SMB 90 degree (right angle) plug (female contact), RG174, 3 foot, 50 ohm
05.Coaxial Cable, BNC to SMB 90 degree (right angle) plug (female contact), RG174, 3 foot, 50 ohm
06.Coaxial Cable, BNC to 10-32 (Microdot compatible), RG174, 10 foot, 50 ohm
07.Coaxial Cable, BNC to L00 (Lemo 00 compatible), RG174 dual, 6 foot, 50 ohm
08.Coaxial Cable, BNC to L00 (Lemo 00 compatible), RG174, 6 foot, 50 ohm
09.Coaxial Cable, SMA to SMA, RG174, 1 foot, 50 ohm
How to Order
Coaxial Cable, 10-32 (Microdot compatible) female to SMC (Subvis), RG174, 50 foot, 50 ohm
[MFSC-174-50]
Available for order
MFSC-174-50 is a RG174 50 foot 50 ohm (15.24 meter) coax cable assembly with a 10-32 (Microdot compatible) female connector on one end and a SMC (Subvis) connector on the other end.
  • 10-32 (M) Connector Details
    • These connectors are often confused with 1/4-32 connectors; they look similar, varying only slightly in size. If in doubt, check your mating connector using a thread gauge or caliper: 1/4-32 threads have a minor diameter of approximately 5.4 mm, while 10-32 threads have a minor diameter of about 3.9 mm. See a thread chart for more details.
    About 50 ohm cable assemblies
    This cable assembly has a characteristic impedance of 50 ohms. 50 ohm coax cable, connectors, and adapters are commonly used in GPS and wifi (802.11 wireless LAN) antennas, ham transceivers, and other radio frequency (RF) analog and digital signaling, microwave, radar, hi-fidelity professional audio, non-destructive testing (NDT), oil and petroleum production, ultrasonic transducers, accelerometers, strain gauges, and some professional video applications.
    RG174 Specifications
    Impedance50 ohms
    Inner Conductor Diameter0.48 mm
    Dielectric Diameter1.52 mm
    Shield Diameter2.23 mm
    Capacitance100.0 pF/meter (30.5 pF/foot)
    Minimum Operating Temperature-40 C (-40.0 F)
    Maximum Operating Temperature75 C (167.0 F)
    Jacket Diameter2.79 mm
    Jacket MaterialPVC
    Velocity Ratio66%