    to 1/4-32-> (120)
    to 1/4-32 female-> (120)
    to BNC-> (135)
      RG188 low noise (15)
      RG196 low noise (15)
02.Coaxial Cable, BNC to 10-32 (Microdot compatible), RG174, 5 foot, 50 ohm
03.Coaxial Cable, BNC to 10-32 (Microdot compatible), RG174, 6 foot, 50 ohm
04.Coaxial Cable, SMB 90 degree (right angle) plug (female contact) to SMB 90 degree (right angle) plug (female contact), RG174, 3 foot, 50 ohm
05.Coaxial Cable, BNC to SMB 90 degree (right angle) plug (female contact), RG174, 3 foot, 50 ohm
06.Coaxial Cable, BNC to 10-32 (Microdot compatible), RG174, 10 foot, 50 ohm
07.Coaxial Cable, BNC to L00 (Lemo 00 compatible), RG174 dual, 6 foot, 50 ohm
08.Coaxial Cable, BNC to L00 (Lemo 00 compatible), RG174, 6 foot, 50 ohm
09.Coaxial Cable, SMA to SMA, RG174, 1 foot, 50 ohm
Information
Contact Us
How to Order
Coaxial Cable, N female to TNC female, RG174, 50 foot, 50 ohm
[NFTF-174-50]
Other lengths for this cable
Other connector and cable combinations
Available for order
NFTF-174-50 is a RG174 50 foot 50 ohm (15.24 meter) coax cable assembly with a N female connector on one end and a TNC female connector on the other end.
About 50 ohm cable assemblies
This cable assembly has a characteristic impedance of 50 ohms. 50 ohm coax cable, connectors, and adapters are commonly used in GPS and wifi (802.11 wireless LAN) antennas, ham transceivers, and other radio frequency (RF) analog and digital signaling, microwave, radar, hi-fidelity professional audio, non-destructive testing (NDT), oil and petroleum production, ultrasonic transducers, accelerometers, strain gauges, and some professional video applications.
RG174 Specifications
Impedance50 ohms
Inner Conductor Diameter0.48 mm
Dielectric Diameter1.52 mm
Shield Diameter2.23 mm
Capacitance100.0 pF/meter (30.5 pF/foot)
Minimum Operating Temperature-40 C (-40.0 F)
Maximum Operating Temperature75 C (167.0 F)
Jacket Diameter2.79 mm
Jacket MaterialPVC
Velocity Ratio66%