    to 1/4-32-> (120)
    to 1/4-32 female-> (120)
    to 10-32-> (120)
    to 10-32 90 degree-> (120)
    to 10-32 female-> (120)
    to 10-32 hex-> (120)
    to BNC-> (120)
    to BNC 90 degree-> (120)
    to BNC bulkhead mount female-> (60)
    to BNC female-> (120)
    to L00-> (120)
    to L00 female-> (120)
    to L1-> (120)
    to MCX 90 degree plug-> (120)
    to MCX jack-> (120)
    to MCX plug-> (120)
    to MMCX plug-> (120)
    to N-> (120)
    to N female-> (120)
    to SMA-> (120)
    to SMA 90 degree-> (120)
    to SMA 90 degree female-> (120)
    to SMA female-> (120)
    to SMA female reverse polarity-> (120)
    to SMA reverse polarity-> (60)
    to SMB 90 degree jack-> (120)
    to SMB 90 degree plug-> (120)
    to SMB jack-> (120)
    to SMB plug-> (120)
    to SMC-> (120)
    to SMC 90 degree-> (75)
    to SSMA-> (120)
    to SSMB-> (120)
    to SSMC-> (120)
    to TNC-> (120)
    to TNC 90 degree-> (60)
    to TNC bulkhead mount female-> (120)
    to TNC female-> (120)
    to TNC reverse polarity-> (120)
02.Coaxial Cable, BNC to 10-32 (Microdot compatible), RG174, 5 foot, 50 ohm
03.Coaxial Cable, BNC to 10-32 (Microdot compatible), RG174, 6 foot, 50 ohm
04.Coaxial Cable, SMB 90 degree (right angle) plug (female contact) to SMB 90 degree (right angle) plug (female contact), RG174, 3 foot, 50 ohm
05.Coaxial Cable, BNC to SMB 90 degree (right angle) plug (female contact), RG174, 3 foot, 50 ohm
06.Coaxial Cable, BNC to 10-32 (Microdot compatible), RG174, 10 foot, 50 ohm
07.Coaxial Cable, BNC to L00 (Lemo 00 compatible), RG174 dual, 6 foot, 50 ohm
08.Coaxial Cable, BNC to L00 (Lemo 00 compatible), RG174, 6 foot, 50 ohm
09.Coaxial Cable, SMA to SMA, RG174, 1 foot, 50 ohm
Information
Contact Us
How to Order
Coaxial Cable, MMCX jack (female contact) to MCX plug (male contact), RG174, 50 foot, 50 ohm
[M2CJMC-174-50]
Other lengths for this cable
Other connector and cable combinations
Available for order
M2CJMC-174-50 is a RG174 50 foot 50 ohm (15.24 meter) coax cable assembly with a MMCX jack (female contact) connector on one end and a MCX plug (male contact) connector on the other end.
About 50 ohm cable assemblies
This cable assembly has a characteristic impedance of 50 ohms. 50 ohm coax cable, connectors, and adapters are commonly used in GPS and wifi (802.11 wireless LAN) antennas, ham transceivers, and other radio frequency (RF) analog and digital signaling, microwave, radar, hi-fidelity professional audio, non-destructive testing (NDT), oil and petroleum production, ultrasonic transducers, accelerometers, strain gauges, and some professional video applications.
RG174 Specifications
Impedance50 ohms
Inner Conductor Diameter0.48 mm
Dielectric Diameter1.52 mm
Shield Diameter2.23 mm
Capacitance100.0 pF/meter (30.5 pF/foot)
Minimum Operating Temperature-40 C (-40.0 F)
Maximum Operating Temperature75 C (167.0 F)
Jacket Diameter2.79 mm
Jacket MaterialPVC
Velocity Ratio66%