    to BNC-> (135)
      RG188 low noise (15)
      RG196 low noise (15)
02.Coaxial Cable, BNC to 10-32 (Microdot compatible), RG174, 5 foot, 50 ohm
03.Coaxial Cable, BNC to 10-32 (Microdot compatible), RG174, 6 foot, 50 ohm
04.Coaxial Cable, SMB 90 degree (right angle) plug (female contact) to SMB 90 degree (right angle) plug (female contact), RG174, 3 foot, 50 ohm
05.Coaxial Cable, BNC to SMB 90 degree (right angle) plug (female contact), RG174, 3 foot, 50 ohm
06.Coaxial Cable, BNC to 10-32 (Microdot compatible), RG174, 10 foot, 50 ohm
07.Coaxial Cable, BNC to L00 (Lemo 00 compatible), RG174 dual, 6 foot, 50 ohm
08.Coaxial Cable, BNC to L00 (Lemo 00 compatible), RG174, 6 foot, 50 ohm
09.Coaxial Cable, SMA to SMA, RG174, 1 foot, 50 ohm
How to Order
Coaxial Cable, SSMC to SMC (Subvis), RG174 low loss, 50 foot, 50 ohm
[S2CSC-174LL-50]
Available for order
S2CSC-174LL-50 is a RG174 low loss 50 foot 50 ohm (15.24 meter) coax cable assembly with a SSMC connector on one end and a SMC (Subvis) connector on the other end.
About 50 ohm cable assemblies
This cable assembly has a characteristic impedance of 50 ohms. 50 ohm coax cable, connectors, and adapters are commonly used in GPS and wifi (802.11 wireless LAN) antennas, ham transceivers, and other radio frequency (RF) analog and digital signaling, microwave, radar, hi-fidelity professional audio, non-destructive testing (NDT), oil and petroleum production, ultrasonic transducers, accelerometers, strain gauges, and some professional video applications.
About Low Loss Cable
This is Belden's 7805 "low loss" cable. It's similar to RG174, but with a solid copper core and a layer of foil added under the braid. This combination causes less attenuation, providing roughly 50% more signal as measured in decibels. 7805 also works better at higher frequencies, and is rated up to 6 GHz. The foil layer also provides for better EMF shielding versus braid alone. We see this cable used in fixed-place permanent installations such as wifi and GPS antenna extensions, other RF applications, low-voltage signal sources including radiation detectors and strain gauges, high-frequency or fast-rise transient signals, and other low-vibration applications in aerospace, nuclear physics, petroleum refining and chemical processing.
  • RG174 standard has a stranded core and PVC jacket.
RG174 low loss Specifications
Impedance50 ohms
Capacitance102.3 pF/meter (31.2 pF/foot)
Minimum Operating Temperature-40 C (-40.0 F)
Maximum Operating Temperature80 C (176.0 F)
Jacket Diameter2.8 mm
Jacket MaterialPVC
Velocity Ratio66%